top of page
Single Post: Blog_Single_Post_Widget

Chasidic Friend's blog on this weeks Parsha

פרשת שבוע - פרשת משפטים

אצל מי אתה עובד?

אחד הדברים שרוב העולם רודף אחריהם הוא הכסף, וכמו המשפט הידוע בעולם: מי לא אוהב כסף?!

השאלה הגדולה שאנו צריכים לשאול את עצמנו היא למה אתה צריך את הכסף?

האם זה צורך אמתי? או שאולי אני רודף שיהיה לי כסף כי אני פוחד להיות עני או אני אוהב כסף כי אני רוצה ליהנות מהעולם הזה.

התורה מצווה אותנו שאהבתנו צריכה להיות ממוקדת כלפי אחד בלבד והוא אהבת ה' ! שהוא הדבר הבסיסי השורשי והיסודי שעליו נבנית כל עבודת ה' שלנו וכמו שנאמר: "לאהבה את ה' אלוהיכם ולעבדו בכל לבבכם" כלומר מתוך האהבה הבלתי תלויה שלנו נגיע לעבודת ה' אמיתית.

מתוך האהבה הזו משתלשלת לה אהבת הבריות ושאר כל צרכי האדם בעולם הזה, כי הכל הוא כדי להשיג ולהגיע לעבודת ה' ואהבת ה' יותר גדולה.

וכך מלמד אותנו ר' יהושע:

"אַל תַּאַצְרוּ לָכֶם אוֹצָרוֹת עֲלֵי אֲדָמוֹת, בְּמָקוֹם שֶׁהָעָשׁ וְהַחֲלוּדָה מַשְׁחִיתִים וְהַגַּנָּבִים חוֹפְרִים וְגוֹנְבִים. אִצְרוּ לָכֶם אוֹצָרוֹת בַּשָּׁמַיִם, בְּמָקוֹם אֲשֶׁר עָשׁ וַחֲלוּדָה לֹא יַשְׁחִיתוּ וְגַנָּבִים לֹא יַחְפְּרוּ וְלֹא יִגְנְבוּ; כִּי בַּמָּקוֹם שֶׁאוֹצָרְךָ נִמְצָא, שָׁם יִהְיֶה גַּם לְבָבְךָ."

"אֵין אִישׁ יָכוֹל לַעֲבֹד שְׁנֵי אֲדוֹנִים, שֶׁכֵּן אוֹ יִשְׂנָא אֶחָד וְיֹאהַב אֶת הַשֵּׁנִי, אוֹ יִהְיֶה מָסוּר לְאֶחָד וִיזַלְזֵל בַּשֵּׁנִי. אֵינְכֶם יְכוֹלִים לַעֲבֹד אֶת הָאֱלֹהִים וְאֶת הַמָּמוֹן."

"לָכֵן אוֹמֵר אֲנִי לָכֶם: אַל תִּדְאֲגוּ לְנַפְשְׁכֶם - מַה תֹּאכְלוּ אוֹ מַה תִּשְׁתּוּ, וּלְגוּפְכֶם - מַה תִּלְבְּשׁוּ. הֲלֹא הַנֶּפֶשׁ חֲשׁוּבָה מִן הַמָּזוֹן, וְהַגּוּף חָשׁוּב מִן הַלְּבוּשׁ. הַבִּיטוּ אֶל עוֹף הַשָּׁמַיִם: אֵינָם זוֹרְעִים וְאֵינָם קוֹצְרִים, אַף אֵינָם אוֹסְפִים אֶל אֲסָמִים, וַאֲבִיכֶם שֶׁבַּשָּׁמַיִם מְכַלְכֵּל אוֹתָם. הֲלֹא אַתֶּם חֲשׁוּבִים יוֹתֵר מֵהֶם. וּמִי מִכֶּם בְּדַאֲגָתוֹ יָכוֹל לְהוֹסִיף טֶפַח אֶחָד עַל שְׁנוֹת חַיָּיו? (הבשורה על פי מתי ו')

לכן חשוב תמיד שנזכור מה העיקר בחיים באמת.

זה לא אומר שאנו צריכים לשנוא כל מה שקשור לעולם הזה...אלא ההפך הוא הנכון, אנחנו צריכים לזכור מה התכלית של העולם הזה ולמה נבראנו ומתוך כך נשתמש בעולם בשמחה על מנת לעבוד את ה'.

העולם נברא בשביל האדם. והתפקיד שלנו הוא להשתמש בו כדי לעשות בו את רצון אבינו שבשמיים שזוהי התכלית העיקרית שתתגלה מלכותו של ה' בכל העולם כולו.

בפרשת השבוע נאמר: "וְשֹׁחַד לֹא תִקָּח כִּי הַשֹּׁחַד יְעַוֵּר פִּקְחִים וִיסַלֵּף דִּבְרֵי צַדִּיקִים."(שמות כג' , ח)

ורש"י פירש: "ושחד לא תקח" - אפילו לשפוט אמת וכל שכן כדי להטות את הדין שהרי כדי להטות את הדין נאמר כבר לא תטה משפט.

"יעור פקחים" - אפילו חכם בתורה ונוטל שוחד סוף שתטרוף דעתו עליו וישתכח תלמודו ויכהה מאור עיניו.

"ויסלף" - כתרגומו ומקלקל.

"דברי צדיקים" - דברים המצודקים משפטי אמת וכן תרגומו פתגמין תריצין ישרים.

שימו לב שאפילו אם אדם לוקח טובת הנאה על משפט אמת, גם זה יכול לגרום לו לפרש את התורה בצורה מקולקלת ולא נכונה.

מכאן אנו לומדים עד כמה הכסף יכול להיות מסוכן אם משתמשים בו בצורה שהיא נגד רצון ה'.

ונסיים בדברי ר' יהושע:

לָכֵן אַל תִּדְאֲגוּ לֵאמֹר: מַה נֹּאכַל? מַה נִּשְׁתֶּה? וּמַה נִּלְבַּשׁ? הֵן אֶת כָּל אֵלֶּה מְבַקְשִׁים הַגּוֹיִים, וַהֲרֵי אֲבִיכֶם שֶׁבַּשָּׁמַיִם יוֹדֵעַ שֶׁצְּרִיכִים אַתֶּם לְכָל אֵלֶּה. אַתֶּם בַּקְּשׁוּ תְּחִלָּה אֶת מַלְכוּתוֹ וְאֶת צִדְקָתוֹ, וְכָל אֵלֶּה יִוָּסְפוּ לָכֶם...

מאחל לכולנו שנזכה לאהבת ה' אמיתית...שבת שלום!


Comments


bottom of page