top of page
Single Post: Blog_Single_Post_Widget

הגיע הזמן לצאת ממצרים!

This is from an orthodox believer. within the community who was kind enough to write some of his thoughts on this week's Parsha. It is in Hebrew, we are working to find someone to translate it for our English readers.


בפרשת השבוע פרשת "וארא" ה' אומר למשה: "לכן אמר לבני ישראל אני ה' והוצאתי אתכם מתחת סבלת מצרים והצלתי אתכם מעבדתם וגאלתי אתכם בזרוע נטויה ובשפטים גדלים ולקחתי אתכם לי לעם והייתי לכם לאלהים וידעתם כי אני יהוה אלהיכם המוציא אתכם מתחת סבלות מצרים" (שמות ו-ז)

מה המשמעות להיות עבד במצרים? האם התורה מספרת לנו רק סיפור היסטורי נחמד או שיש כאן משהו שנוגע אלינו גם לחיים הפרטיים שלנו...?

פעם אחת שאלה אותי הבת הקטנה שלי על הנושא הזה שאלה מאוד מתוקה ומעניינת, אם עם ישראל כל כך סבלו במצרים אז למה הם פשוט לא יצאו משם וזהו...

כתוב במדרש במכילתא (פרשת יתרו פרק א, בפסוק כי גדול ה') שמתחילה לא היה עבד יכול לברוח ממצרים שהייתה סגורה ומסוגרת. והצדיק הקדוש ר' חיים בן עטר כתב בספרו האור החיים (במדבר כב ה) שהחומות שהיו מסביב למצרים נעשו על ידי כישוף!

ככה שגם אם מישהו ניסה לחשוב על לצאת ממצרים כשראה את החומות הללו הוא הבין שאין סיכוי שאפשר לצאת מכאן.

המצרים יכלו להשתלט על המודעות של עם ישראל ולייאש אותם נפשית מלנסות לרצות להשתחרר מהעבדות.

בנוסף לכך אומרת לנו התורה: "ויעבידו מצרים את בני ישראל בפרך" (שמות א,יג).

מה פירוש בפרך? כמובן שהפירוש הפשוט הוא עבודה קשה.

אך חכמינו אומרים לנו בתלמוד במסכת סוטה יא: "שהיו נותנים מלאכת אנשים לנשים ומלאכת נשים לאנשים, היינו שהיו מעבידים אותם בעבודה המנוגדת לטבע האדם ולרגילותו."

ובמילים יותר פשוטות הם ניתקו אותם מהעצמיות שלהם ממי שהם באמת.

כבר עברו יותר מ3300 שנה מאז שיצאנו ממצרים אך לפעמים זה נראה כאילו הטראומה של מצרים עדיין חבויה בתוכנו.

אנחנו רוצים לעבוד את ה', אנחנו רוצים לשמור על התורה והמצוות. אנחנו רוצים לשנות את ההרגלים הרעים והתאוות הרעות. לפעמים אנחנו מצליחים, אך גם הרבה פעמים נופלים. וכשאנחנו נופלים שוב ושוב ושוב ישנו תמיד את הקול הפנימי הזה מצד היצר הרע שאומר לנו שאין לנו סיכוי להצליח ושהחטאים כל כך טבועים בנו עד שלכאורה אנחנו צריכים להכיר באמת שה' לא חפץ בנו ואנחנו רחוקים ממנו מאוד.

אך כפי שאנחנו לומדים מפרשת השבוע אנחנו צריכים לשמוע את מסר הגאולה שה' אומר למשה ומעביר אלינו "אני ה' אלהיכם המוציא אתכם מתחת סבלות מצרים"

אם רק נזכה לשוב אל ה' ונדבק בו באמת נוכל לצאת מהמצרים של עצמנו.

בתקופתו של ישוע (יהושע) המסר הזה כמעט ונשכח לגמרי...כי התלמידי חכמים היו ספונים בתוך עצמם ושאר המון העם התחילו יותר ויותר להתרחק מאמונה בה' כי הושפעו רבות מהתרבות הרומית ששלטה בארץ. גם אלו שהמשיכו להאמין הרגישו היטב את השבר הגדול וציפו לתקווה אמיתית.

ישוע הרגיש היטב את הסבל שסובל עם ישראל מהעבדות והייאוש הרוחני הפנימי שהם עוברים ואמר:

"רוּחַ אֲדֹנָי עָלָי, יַעַן מָשַׁח אֹתִי לְבַשֵּׂר עֲנָוִים. שְׁלָחַנִי לִקְרֹא לִשְׁבוּיִים דְּרוֹר, וּלְעִוְרִים פְּקַח-קוֹחַ; לְשַׁלֵּחַ רְצוּצִים חָפְשִׁים, לִקְרֹא שְׁנַת רָצוֹן לַה'."(ישעיהו סא' א'-ב') לְאַחַר שֶׁגָּלַל אֶת הַמְּגִלָּה, הֶחֱזִירָהּ לַגַּבַּאי וְהִתְיַשֵּׁב. עֵינֵי כָּל הַנּוֹכְחִים הָיוּ נְשׂוּאוֹת אֵלָיו וְהוּא הֵחֵל לְדַבֵּר אֲלֵיהֶם וְאָמַר: "הַיּוֹם נִתְמַלֵּא הַכָּתוּב הַזֶּה בְּאָזְנֵיכֶם."( לוקס ד' 18-21)

ולכן הוא הסתובב ולימד בכפרים ובעיירות והכריז לכולם את הבשורה העיקרית שקרובה מלכות השמים!

מה המשמעות של קרובה מלכות האלוהים?

ראו מה כתוב על כך בבשורה על פי תומאס:

וכך אמר ישוע: "אם מנהיגיכם יאמרו לכם, 'ראו, המלכות (של האב) בשמים', אז ציפורי השמים יקדמו אתכם. אם יאמרו לכם: 'זה בים,' אז הדג יקדים אותך. במקום זאת, המלכות (של האב) נמצאת בתוכך וגם מחוץ לך.

כשתכירו את עצמכם, אז תגלו את עצמכם, ותבינו שאתם ילדים של האב החי! אבל אם אתם לא מכירים את עצמכם... אז אתם חיים בעוני, ואתם העוני".( הבשורה על פי תומאס סעיף ג').

כך הוא היה מלמד והוא מסר את נפשו ואת חייו כדי לפקוח לנו את העניים שנדע ונבין שהחומות שמסביבנו הם לא חומות אמתיות אלא הן הטעייה של היצר הרע שנסה לגרום לנו להיות מה שאנחנו לא, ולייאש אותנו.

אנחנו חייבים לזכור את הבשורה תמיד ולבשר אותה לכל הסובבים אותנו, ה' איתנו הוא אוהב אותנו, הוא הנותן לנו את החיים ושום חטא בעולם לא יוכל לנתק אותנו ממנו!

הקשיבו לבשורה תאמינו בה' ותאמינו בעצמכם...קרוב ה' לכל קוראיו לכל אשר יקראו באמת!
Kommentare


bottom of page